Liga Campionilor 2018/2019. Programul optimilor de finală

ACTUALIZARE 18.12/16:19 Ieri, 17 decembrie, a avut loc tragerea la sorți pentru optimile Ligii Campionilor.

Iată programul:

Liverpool – Bayern Munchen

Ajax – Real Madrid

AS Roma – FC Porto

Lyon – FC Barcelona

Tottenham – Borussia Dortmund

Manchester United – PSG

Schalke 04 – Manchester City

Atletico Madrid – Juventus Torino

Prima manșă a optimilor va avea loc pe 12 și 13 februarie, respectiv 19 și 20 februarie, în timp ce meciurile retur sunt programate pe 5-6 martie și 12-13 martie 2019.

ACTUALIZARE 13.12/12:00 În urma meciurilor de miercuri s-au definitivat echipele calificate în faza următoare și cele care merg în Liga Europa. 

Iată rezultatele:

GRUPA E

Ajax – Bayern 3-3 (Tadici ’61, ’81, Tagliafico ’90 / Lewandowski ’13, ’87, Coman ’90)

Benfica – AEK Atena 1-0 (Grimaldo ’88)

Clasamentul final: 1. Bayern 14p, 2. Ajax 12p, 3. Benfica 7p, 4. AEK Atena 1p

Ajax si Bayern s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, Benfica va continua in Europa League.

GRUPA F

Manchester City – Hoffenheim 2-1 (Sane ’45, ’61 / Kramarici ’16)

Sahtior – Lyon 1-1 (Moraes ’22 / Fekir ’65)

Clasamentul final: Manchester City 13p, 2. Lyon 8p, 3. Sahtior 6p, 4. Hoffenheim 3p

Manchester City si Lyon s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, Sahtior va continua in Europa League.

GRUPA G

Real Madrid – TSKA Moscova 0-3 (Chalov ’37, Schennikov ’43, Sigurdsson ’73)

Viktoria Plzen – AS Roma 2-1 (Kovarik ’62, Chory ’72 / Cengiz Under ’68)

Clasamentul final: 1. Real Madrid 12p, 2. AS Roma 9p, 3. Plzen 7p, 4. TSKA Moscova 7p.

Real Madrid si AS Roma continua in Liga Campionilor, iar Plzen merge in Europa League.

GRUPA H

Valencia – Manchester United 2-1 (Soler ’16, Jones ag. ’47 / Rashford ’87)

Young Boys – Juventus 2-1 (Hoarau ’30, ’68 / Dybala ’80)

Clasamentul final: 1. Juventus 12p, 2. Manchester United 10p, 3. Valencia 8p, 4. Young Boys 4p

Juventus si Manchester United s-au calificat in optimile Ligii Campionilor, Valencia va continua in Europa League.

 

ACTUALIZARE 12.12/11:30 Pentru jumătate dintre combatantele din Liga Campionilor, faza grupelor s-a încheiat aseară. În urma rezultatelor, echipe precum Inter Milano sau Napoli au fost eliminate din competiție, dar vor continua în Liga Europa.

Dar iata rezultatele complete si clasamentele finale:

GRUPA A

FC Brugges – Atletico Madrid 0-0

AS Monaco – Borussia Dortmund 0-2 (Guerreiro ’15 si ’88)

Clasament final:

1. Dortmund – 13 puncte

2. Atletico – 13 puncte

————————

3. FC Brugges – 6 puncte

————————

4. Monaco – 1 punct

GRUPA B

FC Barcelona – Tottenham Hotspur 1-1 (Dembele ‘7 / Moura ’85)

Inter – PSV Eindhoven 1-1 (Icardi ’73 / Lozano ’13)

Clasament final:

1. Barcelona – 14 puncte

 



2. Tottenham – 8 puncte

————————-

3. Inter – 8 puncte

————————-

4. PSV Eindhoven – 2 puncte

GRUPA C

Steaua Rosie Belgrad – PSG 1-4 (Gobeljici ’53 / Cavani ’10, Neymar ’40, Marquinhos ’74, Mbappe ’90+2)

Liverpool – Napoli 1-0 (Salah ’34)

Clasament final:

1. PSG – 11 puncte

2. Liverpool – 9 puncte

————————-

3. Napoli – 9 puncte

————————-

4. Steaua Rosie Belgrad – 4 puncte

GRUPA D

Galatasaray – FC Porto 2-3 (Feghouli ’45+1 – penalti, Derdiyok ’65 / Felipe ’17, Marega ’42 – penalti, Oliveira ’57)

Schalke – Lokomotiv Moscova 1-0 (Schopf ’90+1)

Clasament final:

1. Porto – 16 puncte

2. Schalke – 11 puncte

———————-

3. Galatasaray – 4 puncte

———————-

4. Lokomotiv – 3 puncte

Echipele calificate in optimile Ligii Campionilor: Borussia Dortmund, Atletico Madrid, FC Barcelona, Tottenham Hotspur, PSG, Liverpool, FC Porto si Schalke.

Echipele care merg in 16-imile Europa League: Club Brugge, Inter, Napoli si Galatasaray. 

ACTUALIZARE 29.11/11:40 Miercuri s-au disputat ultimele partide contând pentru etapa a V-a a fazei grupelor. În urma acestor jocuri, Atletico Madrid, FC Porto, Schalke 04 și Borussia Dortmund au obținut calificarea mai departe.

 

Iată rezultatele:

Grupa A

Atletico Madrid – AS Monaco 2-0

Au marcat: Koke 2, Antoine Griezmann 24.

Cartonaș roșu: Stefan Savici (Atletico, 82).

Radamel Falcao (Monaco) a ratat un penalty în min. 83.

Borussia Dortmund – FC Bruges 0-0

Clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 Atletico Madrid 5 4 0 1 9-6 12

2 Borussia Dortmund 5 3 1 1 8-2 10

3 FC Bruges 5 1 2 2 6-5 5

4 AS Monaco 5 0 1 4 2-12 1

Grupa B

PSV Eindhoven – FC Barcelona 1-2

Au marcat: Luuk de Jong 83, respectiv Lionel Messi 61, Gerard Pique 70.

Tottenham Hotspur – Inter Milano 1-0

A marcat: Christian Eriksen 80.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 FC Barcelona 5 4 1 0 13-4 13

2 Tottenham Hotspur 5 2 1 2 8-9 7

3 Internazionale Milano 5 2 1 2 5-6 7

4 PSV Eindhoven 5 0 1 4 5-12 1

Grupa C

Paris Saint-Germain – Liverpool 2-1

Au marcat: Juan Bernat 13, Neymar 37, respectiv James Milner 45 – penalty.

Napoli – Steaua Roșie Belgrad 3-1

Au marcat: Marek Hamsik 11, Dries Mertens 33, 52, respectiv El Fardou Ben Nabouhane 57.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 SSC Napoli 5 2 3 0 7-4 9

2 Paris Saint-Germain 5 2 2 1 13-8 8

3 Liverpool FC 5 2 0 3 8-7 6

4 Steaua Roșie 5 1 1 3 4-13 4

Grupa D

Lokomotiv Moscova – Galatasaray Istanbul 2-0

Au marcat: Ryan Donk (autogol) 43, Vladislav Ignatiev 54.

FC Porto – Schalke 04 Gelsenkirchen 3-1

Au marcat: Eder Militao 52, Jesus Corona 55, Moussa Mareg 90+4, respectiv Nabil Bentaleb 69 – penalty.

Arbitru: Ovidiu Hațegan (România).

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 FC Porto 5 4 1 0 12-4 13

2 Schalke 04 5 2 2 1 5-4 8

3 Galatasaray 5 1 1 3 3-5 4

4 Lokomotiv Moscova 5 1 0 4 4-11 3

ACTUALIZARE 28.11/10:49 Marți 27 noiembrie, au avut loc primele meciuri ale etapei a V-a a fazei grupelor.  În urma acestor rezultate Ajax, Bayern, Real Madrid, AS Roma, Manchester City, Manchester United și Juventus  s-au calificat în optimile de finală ale competiției.

Iată rezultatele:

 

Grupa E

AEK Atena – Ajax Amsterdam 0-2

A marcat: Dușan Tadici 68 – penalty, 72.

Cartonaș roșu: Marko Livaja (AEK, 67).

Bayern Munchen – Benfica Lisabona 5-1

A marcat: Arjen Robben 13, 30, Robert Lewandowski 36, 51, Franck Ribery 76, respectiv Gedson Fernandes 46.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 Bayern Munchen 5 4 1 0 12-2 13

2 Ajax 5 3 2 0 8-2 11

3 Benfica 5 1 1 3 5-11 4

4 AEK Atena 5 0 0 5 2-12 0

Grupa F

Hoffenheim – Șahtior Donețk 2-3

Au marcat: Andrej Kramarici 18, Steven Zuber 40, respectiv Ismaily 14, Taison 15, 90+2.

Cartonaș roșu: Adam Szalai (Hoffenheim, 60).

Olympique Lyon – Manchester City 2-2

Au marcat: Maxwel Cornet 55, 81, respectiv Aymeric Laporte 63, Sergio Aguero 83.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 Manchester City 5 3 1 1 14-5 10

2 Olympique Lyon 5 1 4 0 11-10 7

3 Șahtior Donețk 5 1 2 2 7-15 5

4 Hoffenheim 5 0 3 2 10-12 3

Grupa G

ȚSKA Moscova – Viktoria Plzen 1-2

Au marcat: Nikola Vlasici 10 – penalty, respectiv Roman Prochazka 56, Lukas Hejda 81.

Roman Prochazka a ratat un penalty în min. 44.

AS Roma – Real Madrid 0-2

Au marcat: Gareth Bale 47, Lucas Vazquez 59.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 Real Madrid 5 4 0 1 12-2 12

2 AS Roma 5 3 0 2 10-6 9

3 Viktoria Plzen 5 1 1 3 5-15 4

4 ȚSKA Moscova 5 1 1 3 5-9 4

Grupa H

Juventus Torino – Valencia CF 1-0

A marcat: Mario Mandzukici 59.

Manchester United – Young Boys Berna 1-0

A marcat: Marouane Fellaini 90+1.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P

1 Juventus 5 4 0 1 8-2 12

2 Manchester United 5 3 1 1 6-2 10

3 Valencia CF 5 1 2 2 4-5 5

4 Young Boys 5 0 1 4 2-11 1

 

ACTUALIZARE 08.10/10:25 Iată rezultatele înregistrate miercuri în ultimele partide din a patra etapă a fazei grupelor: 

 

Grupa E:

Bayern Munchen – AEK Atena 2-0 (Lewandowski 31′ pen., 71′)

Benfica Lisabona – Ajax Amsterdam 1-1 (Jonas 29′ / Tadici 61′)

Grupa F:

Olympique Lyon – Hoffenheim 2-2 (Fekir 19′, Ndombele 28′ / Kramaric 65′, 90+2′)

Manchester City vs Sahtior Donetk 6-0 (Silva 13′, Gabriel Jesus 24′ pen., 72. pen, 90+2 Sterling 49′, Mahrez 84′)

Grupa G:

TSKA Moscova – AS Roma 1-2 (Sigurdsson 50′ / Manolas 4′, Pellegrini 59′)

Viktoria Plzen – Real Madrid 0-5 (Benzema 21′, 37′, Casemiro 23′, Bale 40′, Kroos 67′)

Grupa H:

Valencia – Young Boys Berna 3-1 (Mina 14′, 42′ Soler 56′ / Assale 37′)

Juventus Torino – Manchester United 1-2 (Ronaldo 65′ / Mata 86′, Bonucci 90′ autogol)

ACTUALIZARE 07.10/10:00 Marți 6 octombrie au avut loc primele meciuri din etapa a IV-a a grupelor. La Belgrad s-a înregistrat surpriza serii, Steaua Roșie învingând Liverpool cu 2-0.

 

 

Grupa A

AS Monaco – FC Bruges 0-4

Au marcat: Hans Vanaken 12, 17 – penalty, Wesley 24, Ruud Vormer 85.

Atletico Madrid – Borussia Dortmund 2-0

Au marcat: Saul Niguez 33, Antoine Griezmann 80.

Grupa B

Inter Milano – FC Barcelona 1-1

Au marcat: Mauro Icardi 87, respectiv Malcom 83.

Tottenham Hotspur – PSV Eindhoven 2-1

Au marcat: Harry Kane 78, 89, respectiv Luuk de Jong 2.

Grupa C

Steaua Roșie Belgrad – Liverpool 2-0

A marcat: Milan Pavkov 22, 29.

Napoli – Paris Saint-Germain 1-1

Au marcat: Lorenzo Insigne 63 – penalty, respectiv Juan Bernat 45.

Grupa D

FC Porto – Lokomotiv Moscova 4-1

Au marcat: Hector Herrera 2, Moussa Marega 42, Jesus Corona 67, Otavio 90+3, respectiv Jefferson Farfan 59.

Schalke 04 Gelsenkirchen – Galatasaray Istanbul 2-0

Au marcat: Guido Burgstaller 4, Mark Uth 57.

ACTUALIZARE 25.10/09:30 Miercuri, 24 octombrie, s-au disputat celelalte partide contând pentru etapa a III-a a fazei grupelor.

 

Iată scorurile înregistrate:

 

GRUPA A

Club Brugge – AS Monaco 1-1

Au marcat: Wesley ’39/ Sylla ’34

Borussia Dortmund – Atletico Madrid 4-0

Au marcat: Witsel ’39, Guerreiro ’73 ’89, Sancho ’83

GRUPA B

PSV Eindhoven – Tottenham Hotspur 2-2

Au marcat: Lozano ’30, de Jong ’87/ Lucas ’39, Kane ’55

FC Barcelona – Inter Milano 2-0

Au marcat: Rafinha ’32, Alba ’83

GRUPA C

Liverpool – Steaua Rosie Belgrad 4-0

Au marcat: Firmino ’20, Salah ’45 ’50, Mane ’80

Paris Saint Germain – SSC Napoli 2-2

Au marcat: Rui ’61, Di Maria ’90+3/ Insigne ’29, Mertens ’77

GRUPA D

Galatasaray Istanbul – Schalke 0-0

Lokomotiv Moscova – FC Porto 1-3

Au marcat: Miranchuk ’38/ Marega ’26, Herrera ’35, Corona ’47

ACTUALIZARE 24.10/ 09:30 Marți, 23 octombrie, au avut primele meciuri ce contează pentru etapa a III-a din faza grupelor din cea mai importantă competiție intercluburi a Europei.

 

Iată rezultatele:

 

Grupa E

AEK Atena – Bayern Munchen 0-2

Au marcat: Javier Martinez 61, Robert Lewandowski 63.

Ajax Amsterdam – Benfica Lisabona 1-0

A marcat: Noussair Mazraoui 90+2.

Grupa F

Hoffenheim – Olympique Lyon 3-3

Au marcat: Andrej Kramaric 33, 47, Joelinton 90+2, respectiv Bertrand Traore 27, Tanguy Ndombele Alvaro 59, Memphis Depay 67.

Șahtior Donețk – Manchester City 0-3, la Harkov

Au marcat: David Silva 30, Aymeric Laporte 35, Bernardo Silva 71.

Grupa F

Hoffenheim – Olympique Lyon 3-3

Au marcat: Andrej Kramaric 33, 47, Joelinton 90+2, respectiv Bertrand Traore 27, Tanguy Ndombele Alvaro 59, Memphis Depay 67.

Șahtior Donețk – Manchester City 0-3, la Harkov

Au marcat: David Silva 30, Aymeric Laporte 35, Bernardo Silva 71.

Grupa H

Young Boys Berna – Valencia 1-1

Au marcat: Guillaume Hoarau 55 – penalty, respectiv Michy Batshuayi 26.

Manchester United – Juventus 0-1

A marcat: Paulo Dybala 17.

ACTUALIZARE 04.10/10:10 Miercuri, 3 octombrie, au avut loc partidele restante din etapa a doua a fazei grupelor din UEFA Champions League.

Iată rezultatele:

 

Grupa A

Atletico Madrid – FC Bruges 3-1

Au marcat: Antoine Griezmann (28, 67), Koke (90+4), respectiv Arnaut Groeneveld (39).

Borussia Dortmund – AS Monaco 3-0

Au marcat: Jacob Bruun Larsen (51), Francisco Alcacer (72), Marco Reus (90+2).

Francisco Alcacer a ratat un penalty în min. 69.

Grupa B

PSV Eindhoven – Inter Milano 1-2

Au marcat: Pablo Rosario (27), respectiv Radja Nainggolan (44), Mauro Icardi (60).

Tottenham Hotspur – FC Barcelona 2-4

Au marcat: Harry Kane (52), Erik Lamela (66), respectiv Philippe Coutinho (2), Ivan Rakitic (28), Lionel Messi (56, 90).

Grupa C

Paris Saint-Germain – Steaua Roșie Belgrad 6-1

Au marcat: Neymar (20, 22, 81), Edinson Cavani (37), Angel Di Maria (42), Kylian Mbappe (70), respectiv Marko Marin (74).

Napoli – Liverpool 1-0

A marcat: Lorenzo Insigne (90).

Grupa D

Lokomotiv Moscova – Schalke 04 Gelsenkirchen 0-1

A marcat: Weston McKennie (88).

FC Porto – Galatasaray Istanbul 1-0

A marcat: Moussa Marega (49).

 

ACTUALIZARE 03.10/09:50 Meciurile de marți, 2 octombrie, au adus primele surprize din faza grupelor din acest an. Astfel, campioana Europei, Real Madrid, a pierdut surprinzător la Moscova, scor 0-1, meci arbitrat de românul Ovidiu Hațegan.

În alt meci cu deznodământ neașteptat, campioana Germaniei, Bayern Munchen, a remizat pe teren propriu, scor 1-1 cu Ajax Amsterdam.

Grupa E

 

AEK Atena – Benfica Lisabona 2-3

Au marcat: Viktor Klonaridis (53, 64), respectiv Haris Seferovic (6), Alex Grimaldo (15), Alfa Semedo (75).

Cartonaș roșu: Ruben Dias (Benfica, 45).

Bayern Munchen – Ajax Amsterdam 1-1

Au marcat: Mats Hummels (4), respectiv Noussair Mazraoui (22).

Grupa F

Hoffenheim – Manchester City 1-2

Au marcat: Ishak Belfodil (1), respectiv Sergio Aguero (8), David Silva (87).

Olympique Lyon – Șahtior Donețk 2-2

Au marcat: Moussa Dembele (70), Leo Dubois (72), respectiv Junior Moraes (45, 55).

 

Grupa G

ȚSKA Moscova – Real Madrid 1-0

A marcat: Nikola Vlasic (2).

Cartonaș roșu: Igor Akinfeev (portar – ȚSKA, 90+5).

AS Roma – Viktoria Plzen 5-0

Au marcat: Edin Dzeko (3, 40, 90), Cengiz Under (64), Justin Kluivert (73).

 

Grupa H

Juventus Torino – Young Boys Berna 3-0

Au marcat: Paulo Dybala (5, 33, 69).

Cartonaș roșu: Mohamed Aly Camara (Young Boys, 79).

Manchester United – Valencia CF 0-0

 

ACTUALIZARE 20.09/08:50 Miercuri seară au avut loc ultimele partide din prima săptămână a grupelor din UEFA Champions League.

Iată rezultatele înregistrate:

Grupa E:

Ajax Amsterdam – AEK Atena 3-0 (VIDEO

Au marcat: Nicolas Tagliafico 46, 90, Donny van de Beek 77.

Benfica Lisabona – Bayern Munchen 0-2 (VIDEO)

Au marcat: Robert Lewandowski 10, Renato Sanches 54.

Grupa F

Șahtior Donețk – Hoffenheim 2-2 (VIDEO)

Au marcat: Ismaily 27, Maycon Barberan 81, respectiv Florian Grillitsch 6, Haavard Nordtveit 38.

Manchester City – Olympique Lyon 1-2 (VIDEO)

Au marcat: Bernardo Silva 67, respectiv Maxwell Cornet 26, Nabil Fekir 43.

Grupa G

Real Madrid – AS Roma 3-0 (VIDEO)

Au marcat: Isco 45, Gareth Bale 58, Mariano Diaz 90+2.

Viktoria Plzen – ȚSKA Moscova 2-2 (VIDEO)

Au marcat: Michael Krmencik 29, 41, respectiv Fedor Cealov 49, Nikola Vlasic 90+5 – penalty.

Grupa H

Valencia – Juventus Torino 0-2 (VIDEO)

A marcat: Miralem Pjanic 45 – penalty, 51 – penalty.

Daniel Parejo (Valencia) a ratat un penalty în min. 90.

Cartonaș roșu: Cristiano Ronaldo (Juventus) 29.

Young Boys Berna – Manchester United 0-3 (VIDEO)

Au marcat: Paul Pogba 35, 44 – penalty, Anthony Martial 66

ACTUALIZARE 19.09/09:00 Marți, 18 septembrie, au avut loc primele meciuri din faza grupelor. Cele mai interesante partide s-au desfășurat la Liverpool, acolo unde gazdele au întâlnit pe Paris Saint Germain și la Milano, acolo unde Inter a dat piept cu Tottenham.

De asemenea, fosta campioană din 1991, Steaua Roșie Belgrad, a marcat revenirea în competiție cu un egal în compania italienilor de la Napoli.

Iată rezultatele de marți: 

 

Grupa A

FC Bruges – Borussia Dortmund 0-1 (VIDEO)

Au marcat: Christian Pulisic 85.

AS Monaco – Atletico Madrid 1-2 (VIDEO)

Au marcat: Samuel Grandsir 18, respectiv Diego Costa 32, Jose Gimenez 45.

Grupa B

FC Barcelona – PSV Eindhoven 4-0 (VIDEO)

Au marcat: Lionel Messi 32, 77, 88, Ousmane Dembele 75.

Cartonaș roșu: Samuel Umtiti (Barcelona, 79).

Inter Milano – Tottenham Hotspur 2-1 (VIDEO)

Au marcat: Mauro Icardi 86, Matias Vecino 90+2, respectiv Christian Eriksen 53.

Grupa C

Steaua Roșie Belgrad – Napoli 0-0

Liverpool – Paris Saint-Germain 3-2 (VIDEO)

Au marcat: Daniel Sturridge 30, James Milner 36 – penalty, Roberto Firmino 90+2, respectiv Thomas Meunier 40, Kylian Mbappe 83.

Grupa D

Galatasaray Istanbul – Lokomotiv Moscova 3-0 (VIDEO)

Au marcat: Garry Rodrigues 9, Eren Derdiyok 67, Selcuk Inan 90+4 – penalty.

Cartonaș roșu: Badou Ndiaye (Galatasaray, 87).

Schalke 04 Gelsenkirchen – FC Porto 1-1 (VIDEO)

Au marcat: Breel Embolo 64, respectiv Otavio 75 – penalty.

Alex Telles (Porto) a ratat un penalty în min. 13.

Miercuri vor avea loc partidele:

Grupa E: Ajax – AEK Atena (ora 19,55), Benfica – Bayern Munchen (22,00)

Grupa F: Șahtior Donețk – Hoffenheim (19,55), Manchester City – Lyon (22,00)

Grupa G (22,00): Real Madrid – AS Roma, Viktoria Plzen – ȚSKA Moscova

Grupa H (22,00): Valencia – Juventus, Young Boys Berna – Manchester United

 

ACTUALIZARE 31.08/09:00 Joi seară s-au tras la sorți grupele din sezonul 2018/2019 al UEFA Champions League.

 

Grupa A

Atletico Madrid

Borussia Dortmund

Monaco

Club Brugge

Grupa B

Barcelona

Tottenham

PSV Eindhoven

Inter Milano

Grupa C

PSG

Napoli

Liverpool

Steaua Roșie Belgrad

Grupa D

Lokomotiv Moscova

FC Porto

Schalke 04

Galatasaray

Grupa E

Bayern Munchen

Benfica

Ajax

AEK Atena

Grupa F

Manchester City

Șahtior Donețk

Lyon

Hoffenheim

Grupa G

Real Madrid

AS Roma

CSKA Moscova

Viktoria Plzen

Grupa H

Juventus

Manchester United

Valencia

Young Boys

ACTUALIZARE 30.08/08:54 În urma partidelor de miercuri seară s-au aflat ultimele calificate în grupele Champions League. Acestea sunt Steaua Roșie Belgrad, PSV Eindhoven și Benfica Lisabona.

 

Iată rezultatele:

 

FC Salzburg – Steaua Roșie 2-2 (în tur, 0-0)

PSV Eindhoven – BATE Borisov 3-0 (în tur, 2-3)

PAOK Salonic – Benfica 1-4 (în tur, 1-1)

 Tragerea la sorți va avea loc joi, de la ora 20:00. Iată cele patru urne valorice în care sunt împărțite echipele ce vor evolua în grupe.

 

Urna 1:

Real Madrid 

Atlético Madrid

Barcelona

Bayern München

Manchester City

Juventus

Paris Saint-Germain

Lokomotiv Moscova

Pot 2

Borussia Dortmund

Porto 

Manchester United 

Shakhtar Donetsk 

Benfica 

Napoli

Tottenham Hotspur 

Roma 

Urna 3

Liverpool 

Schalke 

Lyon 

Monaco 

Ajax 

ȚSKA Moscova 

PSV Eindhoven 

Valencia 

Urna 4

Viktoria Plzeň

Club Brugge 

Galatasaray 

Young Boys 

Internazionale Milano 

Hoffenheim 

Steaua Roșie Belgrad

AEK Atena 

ACTUALIZARE 29.09/08:50 Marți, 29 august, s-au aflat primele echipe calificate în grupele UEFA Champions League ca urmare a play-off-ului: Ajax Amsterdam, AEK Atena și Young Boys s-au impus în fața celor de la Dinamo Kiev, Vidi și Dinamo Zagreb.

 

Dinamo Zagreb – Young Boys 1-2 (1-1 în tur)

AEK Atena – Vidi 1-1 (2-1 în tur)

Dinamo Kiev – Ajax Amsterdam 0-0 (1-3, în tur)

ACTUALIZARE 23.08/09:00 Marți și miercuri au avut loc meciurile din prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor. Partidele s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Steaua  Roșie – FC Salzburg 0-0

BATE Borisov – PSV Eindhoven 2-3

Benfica – PAOK 1-1

Young Boys – Dinamo Zagreb 1-1

Vidi – AEK Atena 1-2

Ajax Amsterdam – Dinamo Kiev 3-1

 

Partidele retur vor avea loc săptămâna viitoare. 

ACTUALIZARE 15.08/09:00 Marți, 14 august, s-au stabilit echipele calificate în play-off-ul Ligii Campionilor. Printre echipele care s-au calificat în faza următoare se numără și PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu. Iată rezultatele și programul play-off-ului:

Dinamo Kiev (Ucraina) – Slavia Praga (Cehia) 2-0

În prima manșă: 1-1.

BATE Borisov (Belarus) – Qarabag Agdam (Azerbaidjan) 1-1

În prima manșă: 1-0.

Spartak Moscova (Rusia) –  PAOK Salonic (Grecia) 0-0

În prima manșă: 2-3.

Shkendija (Macedonia) –  Red Bull Salzburg (Austria) 0-1

În prima manșă: 0-3.

AEK Atena (Grecia) – Celtic Glasgow (Scoția) 2-1

În prima manșă: 1-1.

Dinamo Zagreb (Croația) – FC Astana (Kazahstan) 1-0

În prima manșă: 2-0.

Vidi FC Szekesfehervar (Ungaria) – Malmo FF (Suedia) 0-0

În prima manșă: 1-1.

Fenerbahce Istanbul (Turcia) – Benfica Lisabona (Portugalia) 1-1

În prima manșă: 0-1.

Ajax Amsterdam (Olanda) – Standard Liege (Belgia) 3-0

În prima manșă: 2-2.

Spartak Trnava (Slovacia) – Steaua Roșie Belgrad (Serbia) 1-2, după prelungiri

În prima manșă: 1-1.

Echipele scrise îngroșat s-au calificat în play-off.

Programul meciurilor din play-off (prima manșă – 21/22 august, manșa a doua – 28/29 august):

Steaua Roșie Belgrad (Serbia) – Red Bull Salzburg (Austria)

BATE Borisov (Belarus) – PSV Eindhoven (Olanda)

Young Boys Berna (Elveția) – Dinamo Zagreb (Croația)

Vidi FC Szekesfehervar (Ungaria) – AEK Atena (Grecia)

Benfica Lisabona (Portugalia) – PAOK Salonic (Grecia)

Ajax Amsterdam (Olanda) – Dinamo Kiev (Ucraina)

Știrea inițială

 

Campioana României, CFR Cluj, a terminat la egalitate în deplasare, 1-1 (0-1), cu formația suedeză Malmo FF, în manșa secundă a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, ratând astfel calificarea în faza următoare a competiției.

Golurile au fost marcate de Ingvi Traustason (min.55) pentru gazde, respectiv Damjan Djokovic (min.36).

În prima manșă, campioana Suediei s-a impus cu 1-0 în Gruia. În urma acestui rezultat, CFR Cluj va continua în Liga Europa, unde în turul al treilea preliminar pe Sutjeska Niksici (Muntenegru) sau Alașkert (Armenia).

 

Iată rezultatele din turul II preliminar ( echipele îngroșate s-au calificat mai departe):

 

HJK – BATE 1-2 (în tur 0-0)

Midtjylland – FC Astana 0-0 (în tur 1-2)

Qarabag – Kukesi 3-0 (în tur 0-0) 

Malmo FF – CFR 1-1 (în tur 1-0) 

Suduva – Steaua Roșie 0-2 (în tur 0-3)

Basel – PAOK 0-3 (în tur 1-2) 
MOL Vidi – Ludogoreț 1-0 (în tur 0-0)

Sturm Graz – Ajax 1-3 (în tur 0-2)

Rosenborg – Celtic 0-0 (în tur 1-3)

Hapoel Beer Sheva – Dinamo Zagreb 2-2 (în tur 0-5) 

Șeriff – Skhedija 0-0 (în tur 0-1) 

Spartak Trnava – Legia 0-1 (în tur 2-0)

Citește mai mult

Alte știri

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker